Preborn nam je podario izdanje koje će biti jedno od slušanijih u mojoj ovogodišnjoj rotaciji i koje je, nadam se, tek začetak jedne blistave epopeje

Čoveče, od ovoga može da se rikne! Prvenac dobojskog death/thrash metal sastava Preborn ostavio me je zabezeknutim, pojavivši se niotkuda i otkinuvši mi glavu sa ramena. Svi oni koji se lože na staru školu gruvačkog death/thrash metala 1990-ih neka nastave sa čitanjem.

Pošto se o samom Prebornu ne može naći previše informacija na vaskolikom netu, pretpostavljam da je ovo izdanje čedo dvojca Bojan Manjić – bas, vokal i Darijo Božičković – gitara, uz dodatak bubnjara Mirze Aljića, koji je napustio bend davne 2016. godine, ali kome se zahvaljuju na pomoći pri “oblikovanju zvuka”. Iako Preborn postoji (valjda) od 2009. godine, verovatno se do sada radilo pre svega o “kućnom” projektu, bez previše nastupa/snimaka, a potvrda je i to što se debitantsko ostvarenje pojavljuje petnaest godina nakon osnivanja grupe. Ipak, nas zanima ono što je pred nama, konačan proizvod, i on je više nego zadovoljavajući, uz nekoliko osrednjih grešaka u koracima.

Prvenac dobojskog death/thrash metal sastava Preborn ostavio me je zabezeknutim, pojavivši se niotkuda i otkinuvši mi glavu sa ramena

Ma koliko da sam ostao oduševljen krajnjim rezultatom, A Legacy of Broken Dreams nije počeo obećavajuće, deleći sa mnogim albumima boljku osrednjih uvodnih pesama koje vas mogu navući na pogrešan zaključak. Tako posle dobrog, ali loše pozicioniranog naslovnog “instrumentala” (u trajanju od četiri i po minuta), kreće prva “prava” pesma “The Seventh Seal”, koja je, avaj, i najlošija, prosečna, jednoobrazna i na prepad zakinuta/završena. U tom trenutku pomislio sam da me čeka naporan zadatak preslušavanja ostatka izdanja, u čemu sam se itekako prevario, jer od sledeće numere “Tiergarten” krenula je kanonada fenomenalnih kompozicija koja nije posustajala sve do četrdesettrominutnog završetka. Odličan/razbijački rif za rifom (u najboljoj tradiciji Obituary, Kreator, Prong, Death…), opako pokretljivi ritmovi predvođeni dobro ukomponovanim, iako kucanim bubnjem, uz odlično sklopljene pesme i vrlo dobar vokal učinile su me nanovo ponosnim na domete svesrpskog metala u ovoj, što se tiče prikazanog kvaliteta, zadivljujućoj 2024. godini.

A Legacy of Broken Dreams je sniman u Morgue studiju u Doboju (Republika Srpska) uz producentsku palicu Srđana “Poha” Jokića, koji je odradio hvale vredan posao, jer ono što dolazi iz zvučnika jeste metal produkcija 1990-ih, bazična a sveža, bez mnogo studijskih trikova, te se kao takva odlično uklopila u zvuk Preborna i s njim sklopila neraskidivu simbiozu, sličnu onoj sa omota (delo Emira Vejzovića iz Heavy Rain design), koji je na prvu loptu neobičan, a opet u neraskidivoj simbiozi sa tekstualnom tematikom i sveukupnom audio pričom.

Dakle, pred sobom imamo veoma obećavajući sastav koji već na prvencu ima oblikovan ZVUK, koji zna šta voli/hoće i uz to ima znanja/umeća da željeni cilj postigne. Za savršenu konačnu ocenu uskratile su ih dve gore pomenute “greške” i nedostatak pravog/živog bubnjara, ali u odnosu na ukupan rezultat, sve je to ipak sporedno. Preborn nam je podario izdanje koje će biti jedno od slušanijih u mojoj ovogodišnjoj rotaciji i koje je, nadam se, tek začetak jedne blistave epopeje.

Preborn – A Legacy of Broken Dreams spisak pesama:

1. A Legacy of Broken Dreams
2. The Seventh Seal
3. Tiergarten
4. Insidious
5. Black River
6. Expulsion
7. Preborn
8. Adults Only
9. Nothing New Under the Sun
10. Untouchable Eternity

Preborn - A Legacy of Broken Dreams
Produkcija95%
Originalnost80%
Vizuelni identitet90%
Uverljivost99%
91%Finalni utisak

Komentari